Шукати в цьому блозі

вівторок, 19 березня 2013 р.

ЯК ЗДОБУТИ КОРИСНУ ІНФОРМАЦІЮ В ІНТЕРНЕТІ ДЛЯ ЇЇ ВИКОРИСТАННЯ В УПРАВЛІННІ ПТНЗ


Практичні поради щодо користування електронними бібліотеками

Перш ніж звернутися за відповіддю на запитання на адресу телеконференції, доречно вивчити розділ питань, що ставляться найчастіше. Може статися, що на його сторінках уже є відповідь на питання, яке Вас цікавить.
Пам’ятайте, що телеконференції існують не для того, аби відповідати Вам на різні запитання. Тому Ви можете отримати досить гостру реакцію, якщо безцеремонно втрутитеся у їхній простір і почнете вимагати надання Вам інформації. Краще буде підписатися на певний інтерактивний дослідницький журнал або використати наукову періодику України (електронні наукові фахові видання, що не мають друкованих аналогів видань) на сайті http://www.nbuv.gov.ua/portal/. Статистика їх використання досить переконлива щодо популярності цього сайту – 300 тис. копій статей щодобово.
Зареєструвавшись на сайті http://elibrary.ru/defaultx.asp, ви одержите можливість користуватися різними інформаційними послугами наукової електронної бібліотеки eLIBRARY.RU – найкрупнішого російського інформаційного порталу в галузі науки, технології, медицини, освіти, що містить реферати й повні тексти більш ніж 14 млн наукових статей та публікацій. На платформі eLIBRARY.RU доступні електронні версії 2200 російських науково-технічних журналів, в т. ч. 1100 у відкритому доступі.

Режим доступу для електронного наукового видання ІПТО НАПН України «Теорія і методика професійної освіти» – http://www.tmpe.gb7.ru/

На сайті ІПТО НАПН України http://ipto.kiev.ua можна ознайомитися з матеріалами інших наукових видань, у яких висвітлюються проблеми ПТО та шляхи їх розв’язання, одержати консультацію, внести пропозицію й обмінятися думками з науковцями лабораторій.
Брати участь у телеконференції, симпозіумі, підписатися на одержання матеріалів можна на сайті http://www.sworld.com.ua/.
http://elibrary.ru/pic/1pix.gif
Робота пошукових систем може вдосконалюватись. Крім використання лапок для ключових слів/словосполучень, можна ввести у рядок пошуку увесь вираз, що підвищить ймовірність знаходження тих відомостей, що вас цікавлять. Але й це не вичерпує можливостей пошукових систем. Є багато способів зробити запит більш точним, поміж яких виокремлюють два принципових методи пошуку – математичний і булєвський. Математичний пов'язаний з використанням у запиті символів типу «+» або «–». Булівський пошук передбачає використання логічних операторів І, НЕ, ПОРУЧ* та АБО (И, НЕ, РЯДОМ* – рус. яз.). Він заснований на «Булєва» – команда БЛИЗЬКО або ПОРУЧ (NEAR або символ «~»), що визначає близькість заданих слів у тексті документа. Дія цього оператора наближення подібна до дії оператора AND тим, що він також повертає документи, у яких трапляються обидва ключових слова. Однак при використанні оператора NEAR система пошуку здійснює оцінку важливості документа залежно від того, як близько один від одного розташовані в документі слова запиту.

Практичні поради щодо використання символів
Використовуйте символ «+» для того, щоб звузити свій пошук. Цей метод корисний, коли пошукова система «завалює» вас інформацією.
Формулюючи запит, переконайтеся, що в процесі набирання математичної команди (+, – ) символи розташовані поруч зі словом, яке уточнює пошук, а не залишаєте поміж ними пробіл. Треба писати «фахівець+слюсар».
Знаки «плюс» і «мінус» звужують ваш пошук, обмежуючи його сторінками, які містять необхідну інформацію, але не обов’язково в тій послідовності, що ви вказали. Лапки дають змогу звузити пошук до конкретної фрази, яка має міститися на веб-сторінці саме в такому вигляді.
Якщо ваш текстовий запит містить один із термінів булєвої алгебри, необхідно переконатися, чи не забули ви поставити лапки, інакше пошукова машина може неправильно вас зрозуміти.
Використання команд, які замінюють булєвські оператори, допоможе вам економити час. Використовуйте замість:
І
&
АБО
|
ПОРУЧ
~
НЕ
!

Переконайтеся, що, набираючи булєвські команди, залишаєте між словами пробіл, тобто правильно буде написати: «будівельник НЕ кваліфікований робітник».
Здійснювати пошук інформації можна за різними формами слова або їх множину за допомогою символів-джокерів. Зазвичай таким символом є зірочка (*), іноді *.*. Ці «метасимволи», особливо перший, розуміють усі основні пошукові системи. Символи-джокери замінюють закінчення різних словоформ або утворюють множину. Наприклад: Введіть в поле пошуку торг*, і машина видасть вам усі сайти, на яких трапляються слова: торг, торгівля, назви компаній, магазинів, які містять це слово.
У деяких пошукових системах не вимагається використання символів-джокерів, оскільки вони і без того підтримують так званий морфологічний пошук (stemming). Вони відразу будуть шукати слово в усіх можливих формах. Іноді виникає ситуація, коли треба відключити цю можливість за допомогою математичних символів або булєвих операторів.
Для пошуку інформації необхідно чітко уявляти, що треба знайти. Якщо інформація потрібна для власних досліджень, підготовки доповіді або звіту, то доречно знайти відповіді на такі питання: які дані необхідні для цього? Для кого вони призначені? Скільки це буде коштувати? Який масив інформації можливо переробити в той ліміт часу, який для цього є?
Усі дані поділяють на три великі групи:
І – незаперечні факти – те, що вже відбулося і чітко зафіксовано в документах (наприклад, історичні події);
ІІ – корисні відомості – різновид першої групи: числова інформація (наприклад, статистичні дані), фінансова інформація (цифри, підсумкові дані);
ІІІ – погляди й думки (з технічної точки зору це не факти, але вони можуть бути використані).
Якщо інформацію необхідно підготувати на запит керівних органів, то доречно завжди уточнювати її обсяг, рівень деталізації відомостей, щоб не піти хибним шляхом.

Немає коментарів:

Дописати коментар